Artists, thank you!

Toto leto je naozaj super. Je teplo, ale ani to teplo ma neodrádza od skvelých vecí. Tie najlepšie sa pre mňa opäť raz nahromadili vo Viedni. Dlho som nebola na žiadnej skvelej výstave, ale keď som videla program múzea MAK a Kunsthaus tak som skákala od radosti. O Christophovi Niemannovi som veľa nevedela. Počula som o ňom len, kde tu, na internete a z takej situácie sa môže vyvynúť tá najväčšia radosť. Keď nič neočakávate, tak sa ani nesklamete, chápete. Christoph bol ale opakom, pretože jeho práca grafického dizajnéra ku mne prehovorila. Je ilustrátor, grafik a vidí svet inými očami. Má kreativitu dieťata, ale s myslou dospeláka, ak chápete, čo tým myslím. Milujem jeho sériu o stvorení sveta z cesta na pečenie. Zasmiala som sa ako nikdy. 

Christoph Niemann / MAK Museum WED, 01.07.2015 – SUN, 11.10.2015


Joel Meyerowitz: Retrospective/ Kunstahaus Wien  17 July – 1 November 2015

Joel Meyerowitz je daľšie must see. Moje oko nezostalo hladné, pretože Joelovu prácu milujem. Hlavne ten formát meter-krát-meter veľkých fotografií z toho robí prácu, ktorá je väčšia ako život. Vždy keď sa na ne pozriem, tak si spomeniem na historku ako zistil, že chce byť fotografom. Nemôžem si pomôcť, ale vždy sa pri tom usmejem.

Keď mal Joel okolo 25 rokov ako mladému art directorovi v New Yorku sa mu naskytla šanca robiť s velikánom street fotografie Robertom Frankom. Sledoval jeho prácu a po ich stretnutí išiel Joel za svojim šéfom a povedal mu, že končí v robote, lebo chce byť fotograf. Šéf sa pýta, či má vôbec foťák a on odpovedal, že nie. Jeho šéf, ale chápal urgentnosť jeho volania k fotografii a tak mu daroval svoj Pentax. Tak nutné to bolo, že Joel ani nepomyslel na to čím bude fotiť.