Melting architecture / Swarowski Kristallwelten

Swarowski

Poznáte ten moment z filmu Polnoc v Paríži, keď Owen Wilson vie ako cestovať do minulosti kde sa stretáva s Hemingwayom, Picassom a inými osobnostami? Hovorí, že to bola zlatá éra literatúry a umenia. Podobný  pocit mám ja, prekvapivo, v tejto dobe lebo aj napriek večným vojnám, chudobe a chorobám  je toto zlatá éra dizajnu a architektúry. Konečne ľudia a firmy chápu aká je estetika dôležitá a nerobia kompromisy. Dizajn z fotiek potvrdzuje moje nadšenie. Ide totižto o areál v tirolskom Wattens, ktorým firma Swarowski poverila viacerých špičkových kreatívcov, ktorý vedeli ako rešpektovať dizajn aj prírodu, viď. strecha podopieraná brezami. Ultra estetika!

Minulý týždeň počas dovolenky v tirolských Alpách som mala možnosť vidieť tento skvost potom, čo som si o ňom prečítala v magazíne Frame. Nórska architektonická firma Snøhetta, ktorá ma nastarosti viacero svetových projektov sa postarala o dizajn reštaurácie Daniels. Hodnotím ako zatiaľ najkrajšiu reštauráciu, ktorú som navštívila. Okrem tekutých betónových línii Snøhetta stavila na meď, ktorá momentálne zažíva obrovský hype. Vnútro reštaurácie je dekorované stoličkami od Kartell, ktoré pôsobia kovovo, ale sú ľahké a navyše plastové. Uvidíme ako budú starnúť, lebo veľa dizajnérov v starnúci plast neverí. Okrem reštaurácie páni architekti rozmýšlali nad tým ako treba spraviť ultra ihrisko pre deti. Ich výsledok pozrite na stránke projektu.

Daniels Kristalwelten
Daniels- Swarowski
swarowski Daniels

Túto inštaláciu kryštálových mrakov (‘‘ Crystal Clouds‘‘) naopak zrealizovali Andy Cao a Xavier Perrot, ktorý sa venujú landscape architektúre, čoraz popoulárnejšiemu oboru. 
Ich daľšie dychberúce práce nájdete tu. Odporúčam pozrieť.

Swarowski Kristalwellten Clouds

Vnútro samotnej exhibície Swarowski so mnou až tak nepohlo. Niektoré inštalácie tam nemali úrovňovo čo robiť. Táto lampa ma naopak zaujala, rovnako ako pár vecí, ktoré sa hrali s návštevníkovím vnímaním. (svetelná podlaha, interaktívne vytváranie vizualizácie kryštálu). Celkovo však areál stojí za pozretie, v zime, či v lete aj s deťmi. Tie Alpy za areálom robia tento kompex výnimočným.

the light