Mr. Tom Sachs

Priznávam, že som jeden z tých ľudí, ktorý obdivujú umelecký vkus Kanyeho Westa. Pred nedávnom som sa dozvedela, že kedysi mal vlastný blog o teniskách, umení a jeho pohľade na svet. Skoro taký, aký by som si priala mať ja. Takže, long story short, blog už bohužiaľ neexistuje, čo ma mrzí, lebo som chcela objaviť viacej umelcov podľa jeho vkusu.  Naštastie som sa vďaka istým archívom dostala k pár postom z jeho blogu, kde som našla, čo som hľadala. 

Jedným z pokladov je napr. new yorská legenda, umelec Tom Sachs, na ktorom som v posledných týždňoch (skoro) závislá.  Mr. Sachs má vlastné štúdio a samozrejme tým asistentov, ktorý vyrába jeho umenie podľa jeho pokynov. Skoro ako Warhol, ktorý mal svoju Factory, čiže továreň na kultové veci. Tá podobnosť s kultovosťov je aj u Toma. 

Hlavným produktom Toma sú brikoláže, čo sú objekty zhotovené z toho “co-dúm-dal“. A tak zhotovuje  napr. tácky a burgre vyrobené z ikonických Hermés či Tiffany obalov, alebo celý Apollo vesmírny program, z odpadkov, dreva a starých karavanov. Všimnite si hlavne tie charakteristické farby a ten stret kultúr. Hermés, oranžové obaly, ktoré sú ikonické a reprezentujú luxus, použité na niečo, čo je v podstate street a nízka kultúra. Jeho umenie preto slúži ako kritika konzumnej spoločnosti, aj keď konzum sám neodmieta. Zaujímavým projektom sú tak napr. tenisky pre Nike pre vesmírny program Mr. Toma Sachsa.