ODD COUPLE

Walla-002-Desktop

 

IN ENGLISH, PLEASE
I’ve had this theory that great albums must have great visual as well. I am still testing this hypothesis, but I think I am at least 70% right. While listening to GNARLS BARKLEY’s great musical masterpiece ST.ELSEWHERE from 2006, I stumbled upon its younger brother called ODD COUPLE. 

ODD COUPLE was designed by an Icelandic visual artist SIGGI EGGERTSSON. All SIGGI’s designs have that signature almost pixelated design. He can handle both color and geometry at ease, and thats great. His whole portfolio deserves a couple of looks. I am really fascinated by his passion project called SAVER SCREENSON, which is undoubtedly the most beautiful screen saver in the world. You catch a glimpse of it in a video below, and download it here. Ever since, I had it installed, I have really looked forward to seeing it come alive on the screen. I really hope, you’ll find as much joy in it, as I do. 

O hudobných albumoch mám takú teóriu, že skvelé albumy sa poznajú najmä podľa skvelého vizuálu. Pravdivosť tejto hypotézy stále testujem, ale myslím že na 70% mám isto pravdu. Pri počúvaní dizajnérsky aj hudobne vycibreného albumu od skupiny GNARLS BARKLEY s názvom ST.ELSEWHERE som natrafila na mladšieho brata s zvaného ODD COUPLE z r. 2008.

ODD COUPLE má dizajn od islandského vizualneho umelca SIGGIHO EGGERTSONA. Na SIGGIHO dizajnoch sa mi páči lahkosť s akou narába s geometriou a farbami. Celé jeho portfolio stojí za prelúskanie.  Nájdete tam napríklad jeho passion-project, kde vytvoril bezpochyby najkrajší screen saver na svete. To ako vyzerá môžete vidieť nižšie na videu a stiahnuť si ho môžete tu. Odkedy ho mám nainštalovaný, nehýbem s myšou len aby sa už zapol. Tak dúfam, že s ním budete mať toľko radosti ako ja!

http://www.siggieggertsson.com/