The Anatomy of Black

Minulý týždeň som sa zúčastnila skvelej preednášky s Mr. Petrom Šagátom. Hovoril o tom, ako si technológie tlačia cestu do módneho priemyslu, a aj naopak. O technológiach nebudem hovoriť, radšej sa povenujem novým slovíčkam, ktoré som sa naučila.  Do svojho slovníka zaradujem názvy trendov ako “fuccboi“,“gothlete“, “health goth“. Všetko sú to celkom radikálne trendy, ktoré využívajú čiernu, kilty, kožu a podobne. U nás majú skôr umiernenú podobu.

Možno ste si všimli, že všade v urban miestach nebudú ľudia oblečení ako hipstri, ale všetci budú od hlavy po päty oblečení do čiernej a  na sebe budú mať aj niečo  zo športového oblečenia. Silueta je voľná, kombinujú sa kraťase na legíny a čierné tričká s pásom cez hruď sú must. (Čierne) Nike Roshe sú podmienkou.

Odkiaľ však tento trend pochádza? Skoré klíčky tohto štýlu sa rodili, myslím okolo roku 2008- 2009. V roku 2008 vydal Kanye West album 808&Heartbreak, ktorý bol o temných témach a synťákoch z 80tych rokov. Kanye začal byť považoavný za viac než len rappera, stal sa z neho trendsettera.  V 2009 predstavil Riccardo Tisci pánsku kolekciu pre Givenchy, ktorá bola o čiernej a koži. Pre Givenchy nasledovali kolekcie inšpirované basketbalovými dresmi, pánskymi sukňami,čiernou a hip hopovou kultúrou. Kanye prevzal niečo z looku Givenchy (minimálne kilty, áno). Potom značka Hood By Air, ktorá je o hip hopovej kultúre a novej klasike debutovala v New Yorku na Fashion Weeku. Z nenápadnej značky je dnes skoro kult a viac než hrdo sa k nej hlásy rapper ASAP Rocky. Ak si všimnete, tričká Hood by Air sú posiate značeniami, ktoré nenesú žiaden hlbší význam a  sú skôr anonymné. A keď sme už pri tom, možno si pamätáte Maison Martin Margiela a ich masky, ktoré boli fashion statement taktiež o anonymite. Rok 2013 priniesol Kanyeho Yeezusa a taktiež prevzatie masiek ako Kanyeho najnvšie symboly. Kult masky nakoniec poputoval k nám na Slovensko. HAHA Crew,  prevzala čiernu a  masky do svojej podoby, a to ako šatku uviazanú okolo tváre. Samozrejme all black everything. Tu je je moje vysvetlenie, odkiaľ pramení čierna.

Na druhú stranu nemôžem povedať, že každý na ulici je oblečený od hlavy po päty v čiernej. Reprezentuje ju hlavne  sociálna skupina, v trend forecatingu zvaná ako Early Majority. Mladí ľudia, večne pripojení na internet, sledujúci čo sa práve deje. Nie sú to inovátori štýlu, ale jeho prijímatelia a rozširovatelia. A tam je podľa mna ten problém.

Pred pár rokmi to boli ľudia z ulice, ktorí udávali štýl. Dizajnovalo sa práve podľa nich. Dnes, ak chcem nájsť inšpiráciu na streetstylových blogoch, nájdem to isté oblečenie, ktoré sa nachádza aj v médiach. Och!,pozor! prípadne si značky zaplatia aby si ich blogeri obliekali. A čo to je za móres pýtať sa ľudí čo majú na sebe? Pamätám, keď streetstyle bol o štýle a nie o značke. Ľudia čerpajú nápady jeden od druhého, a ak bude všetko uniformné, od koho budeme čerpať nové nápady? Kam sa stratili inovátori? Kam sa stratila individualita?

 

black