Všade dobre tak prečo ostávať doma? Part lll

1.Pecha Kucha Night Volume 16

Tak dalšia moja srdcová záležitosť,vynikajúci projekt,ktorý obdivujem.Pre tých čo o Pecha Kucha ešte nikdy nepočuli,ide o prezentáciu práce nádejnych talentov alebo len tých čo si prajú pritiahnuť viac pozornosti na svoju prácu.Predstavovate ma k dispozícii myslím 15 slidov na prezentácii a komentuje ednotlivé slidy. :)Nebudem tam chýbať,ale len v úlohe diváka(snáď raz aj na pódiu) a ak sa mi bude chciež dám fotky,videá a material ešte z predošlej Pecha Kucha Night.:)

PechaKucha Night Volume 16
štvrtok 29. septembra 2011 / 20.20

Pisztoryho palác, Štefániková 25

http://www.pechakucha.sk/

2.David LaChapelle výstava/David La Chapelle Exhibition

Vtáci štebotajú,staré babky zas štebotajú o najnovších pikoškách a americký fotograf David LaChapelle vystavuje jeho fotografie.Určite jedna z výstav,ktorú sa oplatí vidieť. :)

Tu je malá ukážka talentovaného pána Chapella:

3.Jan Kaplický výstava-Galéria Danubia

http://danubiana.sk/eng/exh_kaplicky.html

Vlastnou cestou

Jan Kaplický bol svojou filozofiou a založením predovšetkým architekt, jeho nezameniteľný kreatívny rukopis je však zreteľný i v mnohých ďalších umeleckých disciplínach. Inšpiráciou mu často boli prírodné tvary – pavúčie siete, motýlie krídla či rybie šupiny. Jan Kaplický dostal veľa ocenení, napr. najprestížnejšiu britskú cenu za architektúru Stirling Prize, udelenú za stavbu mediálneho centra na Lords‘ Cricket Ground v Londýne. Medzi jeho posledné návrhy patrí Koncertné a kongresové centrum v Českých Budějoviciach, či známy projekt Národnej knižnice v Prahe.

Keď pred niekoľkými rokmi prednášal v Prahe, vymenoval desať hlavných tém svojej tvorby. Sú to: sloboda, kreativita, ľudia, krása, elegancia, plastickosť, senzualita, farba, inovácia a inšpirácia. Preslávil sa najmä dvoma ikonickými stavbami: vyššie uvedeným mediálnym centrom na londýnskom kriketovom ihrisku a obchodným domom siete Selfridges v Birminghame.

Zámerom výstavy „Jan Kaplický – Vlastnou cestou“ je predstaviť jeho osobnosť a dielo v čo najširšom umeleckom kontexte, od architektonických modelov cez šperky až po módu.

Toto vrelo,vrelo,vrelo doporučujem pozriež,videla som to včera a je to niečo neskutočné.!

This exhibition I hiiiighly recomend to see,it’s totally worth it!I saw it yesterday and it was simply amazing!

4.L’art Goulache

http://rivergallery.sk/index.html

Pravdupovediac z názvu moc nevičítam o čom je táto výstava,priala by som si Vým vedieť povedať viac ale toto nechávam na spontánosť.Čo je určite pozvánkou sem na túto akciu su jednoznačne obrázky z výstavy :)

5.Konvergencie-Koncert Jana Kirschner.

http://www.konvergencie.sk/?page=home

FESTIVAL KONVERGENCIE –rok dvanásty

 

 

Tento rok začíname v Bratislave koncertom, ktorý je symbolickým vyjadrením Konvergencií. Osem violončelistov hrajúcich súčasné diela a dvanásť spevákov spievajúcich starobylý gregoriánsky chorál. Spojenie na prvý pohľad zdanlivo nespojiteľného – starého s novým, dramatického s pokojným, religiózneho i profánneho zo starej i novej hudby, spevu so zvukom violončiel – v istom zmysle nadväzuje na vlaňajší koncert Jana Garbareka & Hilliard Ensemble v Katedrále sv. Martina. Celý festival opäť spojí niť stretnutí: stretnutí historických i súčasných diel, slovenských a zahraničných hudobníkov s hercom a tanečníkmi, ale i charizmatických rómskych spevákov a vynikajúcej popovej speváčky. Opäť sme mysleli aj na deti. Tento rok predstavíme orchester, v ktorom si budú môcť zahrať. Súčasťou Konvergencií bude i výstava našej fotografky Jarmily Uhlíkovej. Festival vyústi do šľachtickej zábavy pánov z Uhrovca a Stravinského Príbehu vojaka s faustovským rozhodovaním medzi dobrom a zlom. Toto dielo nezaznelo na Slovensku dvadsaťdeväť rokov a mám pocit, že vojakov príbeh nám tu chýbal. Deň čo deň robíme totiž rozhodnutia podobné tým jeho. A ešte po rokoch nás ovplyvňujú ich dôsledky. Lebo to, čo žijeme dnes, je súčasťou toho, čo sme žili včera, pred rokom či desiatimi. A svojím životom dnes tvoríme to, čo bude zajtra.

 

Konvergencie sa stali dôležitou súčasťou môjho života. Kvôli objavovaniu nových kontextov hudby, kvôli umelcom, na ktorých každý rok vidím, že Konvergencie sú  pre nich rovnako ako pre mňa radosťou a inšpiráciou.

 

V neposlednom rade kvôli vynikajúcemu tímu ľudí, bez ktorých si festival už neviem predstaviť. Teší ma, že naša námaha a hodnoty, ktoré do festivalu vkladéme, sa nám vracajú v podobe priazne publika. Publikum je pre mňa nesmierne dôležitým spolutvorcom festivalovej atmosféry. Bez neho by Konvergencie boli súkromným stretnutím hudobníkov. My sa však túžime prostredníctvom hudby dotknúť iných, pretože veríme, že má silu osloviť, zmeniť, naplniť, očistiť, dotknúť sa miest, kde slová nestačia a priniesť radosť, inšpiráciu i nádej. Verím, že aj tento rok zaznie hudba, ktorá osloví tých, čo jej budú načúvať rovnakou silou akou oslovuje nás. Teším sa na stretnutia počas dvanástych Konvergencií priatelia.

 

Jozef LUPTÁK

Jednoznačne sa teším na koncert,oprávnene hovorím,najlepšej slovenskej speváčky Jany Kirschner tá vystúpi už túto sobotu.

8. KONCERT | 24. 09. 2011 | 20.00 hod. | design factory/open air