Watch only good stuff. Like this one!

Shona Heath je moja hrdinka noci. Prvýkrát som sa o jej práci dozvedela z jedného nemeckého magazínu ( a to neviem ani slovo po nemecky!) Kvôli Shone som zobrala do rúk slovník a musela som sa dozvedieť viac. Aj s manželom (Tim Gutt) robia túto vizuálnu poéziu. O to radšej som bola, keď som našla video a v angličtine!

Ďaľšími hrdinami noci sú pre mňa streetartisti z Tokia. Los Angeleská MOCA  má fantastický channel o street arte a o umení. Niekto vyslyšal moje motlidby. Ukazujú, že street art je viac o filozofii, o sebaexpresii, a  že umelci kričia do sveta cez svoj sprej. Poézia!

Počuli ste už o Vivian Maier? Možno áno, možno nie! Jej príbeh je inšpirujúci. Pre mňa asi najlepšia street fotografka sveta. Dlho sa pripravoval dokument a už mal aj premiéru v Toronte, ale komu by sa chcelo čakať, že? SIahlia som preto po dokumente od BBC pre program Imagine a odporúčam. ( Poznámka editora: Odkedy som sa dozvedela o programe Imagine, nepozerám nič iné. Le interesting! )

[spoiler title=“For the English version click here :)“ style=“simple“]

Shona Heath is my heroine of the night. I’ve read about her in one very good German magazine.(The thing is, that I don’t speak German at all.) Shona made me grab a dictionary and translate it word by word. She and her husband( Tim Gutt) work together on spectacular fashion shoots. I was more than pleased to find a behind-the-scenes video in English!

Somebody up there has heard all my prayers. Los Angeles‘ Moca has set up a very good YouTube channel to educate people about street art. ( Genius idea?!) This is an episode of their cycle. Speaking about street artists from Tokyo. It turned out that street art is also about philosophy and self expression. The artist paint hard like they shout loud.

Have you heard Vivian Maier and her story? If not , quickly click here!  I’ve been waiting for a documentary about her for such a long time. It has had a premiere already, but I’m very impatient. I found a BBC documentary for Imagine series and I’m saying it is far beyond perfect documentary. 

[/spoiler]